úterý 23. srpna 2016

Posekáno!

Naskytla se nám skvělá příležitost si půjčit motorovou kosu a tak jsme konečně zatočili s tím bodláčím, které nám pán, co nám sekal pozemek nechal pěkně na přilepšenou. Metr vysoká stěna bodláků a náletových travin tak byla pokořena a my máme zase konečně přístup od silnice na pozemek. Stále ještě nás čeká akce !Trnky!, kterou nenápadně pořád posouváme do nedohledna, ale tak co, i kdyby tam zůstaly do příštího jara, tak se asi nic nestane. Zítra tak můžeme navštívit pozemek spolu se stavebním dozorem a zástupci Natury. Je na čase usadit dům do terénu, podepsat smlouvu o dílo a začít kreslit! Neuvěřitelné, konečně se začne něco dít! Držte palečky! Jinak jsem obhlédla i sousedské snažení, okolo rostou domy jeden po druhém, zatím to vypadá na samé zděné kousky, převážně bungalovy, svah řeší zakousnutím domu a budoucí terasy do terénu. Vedle nás je zatím ticho po pěšině, západní soused zatím není a východní (náš kamarád) teprve udílí medaile vítězným architektům, takže předpokládáme, že začne na jaře. My se budeme modlit, aby nám stavební úřad vyšel vstříc a povolení nám moc nezdržoval, protože plán, že letos začneme stále platí!

opravdu chuťovka

manžílek v akci :D

čtvrtek 18. srpna 2016

Vybíráme vinylovou podlahu

Konečně jsme se dostali do podlahového studia a vybrali si! Původně jsme v ceně domu měli laminátovou podlahu, ale po špatných zkušenostech jsme se rozhodli pro vinyl.  Natura nám tak odečetla tuto cenu a poslali nás do KPP, abychom si vybrali dle našeho vkusu. Kvůli ceně jsme uvažovali o vinylu v rolích, ale nakonec jsme vybrali dílce se zámkem (to je v případě vinylových podlah asi nejdražší a nejkvalitnější řešení). Podlaha se tak jednoduše položí, dílce se do sebe zacvaknou a v případě poškození se dílec jednoduše vymění. Musíme si tedy koupit alespoň o 5% více dílců, pro případ, že by se už tento dekor neprodával. A víte, co je na tom nejlepší? Právě tato podlaha je teď v akci zlevněná, takže i něco ušetříme a cenový rozdíl vinyl a laminát bude minimální!

 Na internetu jsme původně vybírali mnohem světlejší dekory, ale nakonec se nám zalíbil právě tento. (a co je nejdůležitější- shodli jsme se na něm téměř okamžitě oba a ani jsme se moc nepohádali haha) Myslím, že s ním interiér bude působit útulně, nebudou na něm vidět případné nečistoty a má v sobě jak šedé, tak i béžové odstíny. Doufám, že se pak k němu budou lépe ladit další dřevěné dekory. Zrovna včera jsme k tomu vybírali i dveře (zatím jen na internetu), ale jak jinak, chce to prostě vidět naživo. Takže naše další kroky povedou do Solo Door...
A jak se vám líbí podlaha, kterou jsme zvolili?
takhle vypadá dílec položený na zemi u okna na denním světle.

středa 10. srpna 2016

Inspirace / Zádveří

Čím víc se blíží realizace domu, tím víc mých myšlenek se točí okolo interiéru. Mám za sebou spoustu hodin pročítání článků o stavbě, technologiích a spoustu pročtených diskuzí. Naštěstí to hlavní už je vyřešené a teď dokud nepřijde na řadu plot, terénní úpravy a všechny ty ohavné věci, které si nechci připustit (ale budeme je muset řešit), mohu si dovolit přemýšlet nad zařizováním. Aktuálně řešíme podlahy a dveře, jelikož jsou součástí kalkulace domu na klíč, takže to nemůžeme úplně nechat být. Ale o tom až někdy příště. Rozhodla jsem se každé místnosti věnovat samostatný článek s inspiračními fotkami a mými představami.
 Zádveří nebude příliš prostorné, jak už tak u zádveří bývá že. Co tam ale nesmí chybět: velká vestavěná skříň po celé délce jedné stěny, podlahové topení, několik háčků/věšák (hrozně divný slovo takhle napsaný co?), lavice na sezení/přezouvání, časem i místo pro pelíšek pro kočku (jestli jím tedy nepohrdne a nebude si radši ohřívat kostru někde jinde), velké zrcadlo (možná bude součástí skříně).
 Tak to bychom měli výčet základních věcí, které by se měly asi nacházet ve většině takových prostor, nicméně jaká je moje představa? Hodně světla. To sem snad dostaneme oknem, u dveří zatím nevíme, jestli budou mít nějaké okénko. Bez čeho se ale určitě neobejdeme jsou kočičí dvířka. V Čechách nejspíš neobvyklé, ale já si je chci prosadit. Není nic horšího než pořád lítat sem tam pouštět kočku ven a dovnitř jak si mňoukne (a že to jsou dost nerozhodná stvoření ví každý kočkofil) A když budeme třeba pryč, tak si bude moct vlézt do domu sama.
 Moc se líbí tahle tapeta s břízkama (břízky já miluju), líbí se mi vintage vzhled lavic (ta truhla je taky nádherná co říkáte?), kožešina a jednoduchost. Potřebuji odkládací prostor tak pro 4 páry bot, které aktuálně nejčatěji nosím, nejlepší místo pro ně by mohlo být pod tou lavicí. Naopak většinu svrchníků bych chtěla mít ve skříni na ramínkách, aby mě to trochu naučilo mít v nich pořádek a zbytečně si nepořizovat už miliontý trenčkot. Háčky chybět nebudou, ale chtěla bych jejich počet co nejvíce minimalizovat. Chtěla bych do zádveří dostat atmosféru domova, nekomplikovanou, ale přece jen, tak trochu vesnickou, vřelou, abychom se mohli těšit z každého dalšího kroku, který povede dál do domu... Z obrázků se mi nejvíc líbí asi třetí a předposlední fotka.

Co nesmí v zádveří chybět vám?

úterý 2. srpna 2016

Jak jsme skládali domeček / Půdorys a popis místností

Nám se z nabídky Natura Space nejvíc líbí Natura Flat. Tedy bungalov s plochou střechou o rozměrech 6x15 metrů (ten největší) a s připojeným modulem double, který má plochu 36 metrů. Později jsme ještě připojili modul pro zádvěří. Dohromady tak má dům užitkovou plochu asi 130 metrů.

první náčrtky...


Uspořádání místností a proč?
Kuchyně bude propojená s celým obývacím prostorem a umístili jsme ji doprostřed celého domu. Spousta lidí volí variantu denní a noční část domu, my jsme se ale chtěli co nejvíce vyhnout chodbám a dalším nevyužitým prostorům. Můžete třeba namítat, že se taková místa mohou využít na různé vestavěné skříně, ale pro nás bylo jednoduše příjemnější volit takto. Chodbu tak máme pouze jednu malou v double modulu, kde ji nelze vynechat.


Technická místnost je základ
Půdorys jsme probrali i s p. Rubešem z Natury, udělali jsme jen pár změn. Jak vidíte na obrázku tak jsme přidali technickou místnost, která u těchto domů není v základu navrhnuta (většina spotřebičů jako je pračka a kotel jsou umístěny do jakési skříně vedle koupelny). Myslím, že je vhodné takové místo za každou cenu v domě udělat. My do ní umístíme pračku, sušičku, kotel, třetí špinavý záchod a špinavé umyvadlo nebo výlevku (když přijdete ze zahrady a chcete se umýt od hlíny nebo vylít vodu, se kterou se vytíralo). Dále už uvidíme co se ještě vejde, doufám, že zbude místo nejen na uklízecí prostředky, police až do stropu, mini sklad sezónních věcí (stan, spacáky,tašky, apod.). Měla by mít stejnou velikost jako koupelna, a to 7.5 metru.

Dvě koupelny

Velká soukromá koupelna 7.5 metru (na půdorysu označena jako typové jádro) bude přímo napojená na ložnici a bude sloužit jen pro mě s manželem. Žádné návštěvy do ní nebudeme pouštět, takže odpadá přístupnost z obývacího prostoru. Vydupala jsem si i vlastní umyvadlo, takže každý bude mít své, dále wc a vana se sprchovou zástěnou (na uspořádání stále pracujeme). Za dveřmi by měl vzniknout prostor pro police nebo skříň na ručníky a ostatní koupelnové věci. Jsem ráda, že jsme se rozhodli pro jádro umístěné u stěny a budeme tak mít v koupelně okno, což je vždycky podle mě výhoda. Akorát byl trochu problém ho nakonec někam nacpat a zatím to vypadá, že půjde nad záchod. Okno bude orientované na jih směrem k silnici a plánujeme k němu předokenní žaluzie, takže kdyby chtěl někdo něco namítat ohledně soukromí :)

Druhá koupelna bude umístěna na druhém konci domu, v double modulu. Bude podstatně menší, wc, menší umyvadlo a sprcháč. Pro návštěvy, do budoucna pro děcko, když budeme v pracovně atd.

Ložnice

Ložnice bude mít 18 metrů včetně vestavěné skříně (ano šatna nakonec nebude bůůů). Takhle, nejspíš by se i šatna vešla, ale zbytečně bychom přišli o prostor jejím obestavěním, takže jsme se rozhodli pro vestavěnou skříň s chytrým uspořádáním. Stejně plánuji zbavit se nepotřebných hadrů, takže nám bude určitě třímetrová šířka stačit. Chtěla bych ji tedy co nejvyšší, nejlépe až do stropu, uvidíme na co budou prostředky. Sezónní věci hodláme ukládat v další vestavěné skříni v předsíni a propojovacím krčku k modulu double. V ložnici budeme mít pouze velké francouzské okno a balkónové dveře směřující do zahrady. Další okna jsme nakonec zavrhli, prosklená stěna dá světla dostatek, i když bude na sever.

Naproti posteli u okna plánuji toaletní holčičí stolek se zrcadlem a těma žárovkama, co jsou vždycky ve filmu v šatnách filmových hvězd. Tyhle žárovečky mají v Ikee jsem koukala a můj muž se nabídl, že mi to celé spíchne, no není zlatej?

Obývací prostor + kuchyně

Hlavní společenská zóna bude uprostřed domu.
 U zdi se zleva bude nacházet: skříňka, myčka, mytí, skříňka, varná deska a trouba (umístění vespod mi neva, vzhledem k tomu, že troubu používám méně často), další skříňky, lednice a velké vestavěné skříně na potraviny. Horní skříňky nebudou, protože se mi nelíbí, takže plánuji jen nějakou delší polici na často používané nádobí, bylinky, doplňky a tak. Plánujeme také ostrůvek, který bude sloužit především jako přípravná plocha a jídelní stůl bude buď navazovat, nebo ho umístíme více do prostoru. Tohle bych si ráda naplánovala, nicméně nemám moc představu o prostoru, takže si to možná nakreslím detailněji až budu v domě fyzicky stát. 

Obývák bude orientovaný na západ a budou zde pouze jedny balkonové dveře. Zbytek světla by měl přijít z prosklené severní stěny a okna v propojovacím krčku. Plánujeme také krbová kamna. Gauč už máme koupený a bude v místech, jak je naznačený na obrázku. Naproti obří telka, na kterou bude výhled i od kuchyňského ostrůvku, abych mohla u vaření večeře koukat na Simpsonovi :).

Double modul

Zatím plánujeme větší pokoj jako skladiště a časem se promění v dětský pokojíček (když pánbůh dá). Menší pokoj bude sloužit jako pracovna pro nás oba.Zádveří

Nakonec jsme se rozhodli i pro tento přídavný modul. Zádveří bude orientované na jih, okno na západ. Velká vestvěná skříň, nejlépe až do stropu. Pod oknem nějaká lavička na přezouvání a pár háčků na aktuálně využívané svrchníky. Zatím nemám úplně jasnou představu. Zvolili jsme také podlahové vytápění, protože nás vyjde stejně cenově jako infrapanel, který by nám ale zabíral cenné místo na zdi.

Terasa

Co se týče terasy, tak jsme propojili větší plochu před hlavním obytným prostorem a menší terasu u modulu. V rohu pak vznikne největší prostor, kam umístíme posezení, gril apod. Schody ještě nemáme vyřešené...

A co nás teď čeká?

V tuhle chvíli se budeme soustředit na vychytání much, smlouvu o dílo jsme předali našemu stavebnímu dozoru (jupijej, máme ho na doporučení takže paráda), aby jí pročetl a posoudil (snad tam nebudou nějaké špeky a jestli jo tak jen počkej zajíci!). Současně řešíme refinancování hypotéky, penízky by nám snad měly vyjít. Jakmile podepíšeme smlouvu, začne se kreslit projekt a zařizovat různá lejstra k ohlášení stavby. Dále musíme začít promýšlet další položky okolo domu: terénní úpravy, plot, kam umístíme případně garáž, kam branku, jímku na dešťovku a na odpadní vodu, schody k domu a další věci jako případnou opěrnou zeď nad dům (jestli bude třeba). Nemluvě o tom, že nás čeká výběr podlah, sanity, dveří apod. No povím vám žádná sranda to není. Docela jsem ráda, že jsme se rozhodli pro realizaci na klíč, protože zabývat se ještě výběrem stavební firmy nebo dokonce nákupu materiálu a shánění řemeslníku tak by mi asi hráblo.