čtvrtek 30. června 2016

Lustr do ložnice

Ještě jsme sice nekopli, ale už máme vybraný lustr do ložnice. Já osobně nejsem příznivcem žádných masivních svítidel, v minulém bytě jsme nad postelí měli lustr, který působil dost masivně a neměla jsem z něj moc dobrý pocit. Dokud jsem nepřevlékala peřiny a neopatrnou manipulací do něj nešťouchla. Tak jsem zjistila, že není skleněný, ale plastový (jinak už by byl na tisíc kousků). Od té doby to bylo o něco lepší, nicméně věděla jsem, že chci něco jemného a subtilního. Tak jsme byli zase na večeři v naší oblíbené vietnamské restauraci a já znovu obdivovala sadu několika lustrů z pírek nad barem (ve skutečnosti je plastový, ale na dálku to není vůbec poznat!). Přesně kousek pro nás. Vygooglili jsme hned na poprvé odkaz na Fler a přes komentáře se dostali až k originálu, který prodává Rendl. Jen tak pro porovnání přidávám fotku na oba. Který se líbí víc vám?

Vpravo originál Icarus od návrháře Torda Boontjeho (2750,-) a vlevo lustr z Fleru (888,-). Nemůžu si pomoct, ale originál se mi líbí víc, není tak rozježený :)

Icarus:  http://www.rendl.cz/icarus/
Fler:     http://m.fler.cz/zbozi/designove-stinidlo-nebo-lustr-sleva-2777455

pátek 17. června 2016

Shrnutí posledních pár měsíců

Kde vlastně začít? Všechno co jsem tu doposud napsala se tak nějak mezi sebou pere. Nejdřív jsme chtěli dům od architekta, pak jsme se rozhodli pro typovku, nejdřív sedlová střecha a patro, pak rovná střecha a bungalov, nejdřív zděný dům, pak dřevostavba, pak zase zděný abychom skončili hádejte kde... Ne v p....i. To píšu jen pro rekapitulaci a taky proto, aby jste viděli, kolik se toho může za půl roku změnit.

Můžete si být jistí tím, že chcete tohle a ono a za pár týdnů je vše úplně naopak. Jsem ráda, že jsme tímto stádiem prošli, člověk si hodně věcí uvědomí a rozmyslí. Já osobně jsem takový ten typ člověka co chce všechno a nejlépe hned a tady. Naštěstí mám vedle sebe partnera, který o věcech hodně přemýšlí a trochu mě v mojí rychlojízdě brzdí. Jsem za to opravdu ráda. Myslím, že se skvěle doplňujeme. Já ho naopak dokážu rozhýbat, když je nerozhodný. Ale co jsem tím vlastně chtěla říct?

Stavba domu a především jeho plánování není tak idylické, jak si člověk představuje. Tím nemyslím vybírání pozemků, projektů a firem. To je vlastně docela jednoduché, i když náročné na čas i mozkovou kapacitu. Je to především velký nápor na psychiku a soudržnost páru. Tady se totiž opravdu ukáže, jestli je vztah kvalitní a stabilní nebo děravý a nemocný. Nemyslím si, že musí nutně dva lidi rozdělit a vztah rozklížit. Každý by si měl sáhnout do svého svědomí, že. Rozhodně si myslím, že i takový pár může naopak stmelit právě to, že narazí na zásadní problémy. Stavba domu není jen o budování hnízda, ale i o společném projektu, který by měl dva lidi (nebo víc)posunout někam dál...Tohle nepíšu proto, abych vypadala důležitě nebo chytře, ale proto, aby si to začínající stavebníci uvědomili ještě před tím, než se vrhnou do tohohle začarovaného kruhu, ze kterého se pak už dost špatně vystupuje. Samozřejmě v dobrém.. :)

Ale abych jen nefilosofovala (a že mi to moc nejde co), my dva se zase posunuli o trochu dál a oslovili firmu se zajímavým projektem. Mám hrozné nutkání to prozradit, ale na druhou stranu nechci nic moc zakřiknout ještě před tím, než budeme mít na stole první půdorys, kalkulaci a spočítané refinancování hypotéky. Doufám, že se to do pár dní dozvíme a budu vám to moct vyslepičit. Fotomateriálu máme dost, tak se připravte na pořádnou nálož.

Stručné shrnutí, které jsem časově odhadla.

říjen 2015: našli jsme náš pozemek a začali mailovat s developerem o ceně.
                  začali jsme řešit prodej bytu
listopad 2015: definitivně jsme se rozhodli pozemek koupit, sepsali jsme rezervační smlouvu
                       začali jsme řešit hypo a jednat s kupci bytu
prosinec 2015: hypotéka hotová, začíná proces nákupu pozemku
                        řešíme smlouvy a rezervační smlouvu na prodej bytu
Vánoce 2015: těsně před Vánoci si pod stromeček nadělíme pozemek (stihli jsme to před zavedením dph), prodáváme byt, obíháme katastry a úřady.
                      Poptáváme architekty, scházíme se na pozemku a zadáváme první skicy. Stěhujeme se.

leden 2016: vyhodnocujeme návrhy od architektů, dlouuuho přemýšlíme...a ještě stěhování...

únor  2016: rozhodujeme se pro typový projekt G servis.

březen 2016: první a zároveň poslední schůzka v G servisu, mailová komunikace ohledně založení    domu, výzvědy na stavebním a obecním úřadě.

duben 2016: likvidujeme vzrostlé trnkové křoví na pozemku, zadáváme a čekáme na radonový průzkum a hydrogeologii.

květen 2016: rozhodujeme se co dál, projekt u G servisu jsme zrušili.

červen 2016: objevili jsme nový projekt a nejspíš i vyřešili efektivní založení domu ve svahu.úterý 7. června 2016

Všechno špatně, začínáme nanovo!

Po neskutečně dlouuuhé době mám pro vás pár novinek. Během těch cca 3 měsíců se toho dohromady ani moc nestalo. Naposledy jsem psala o návštěvě v Gservisu. Dlouho probíhala mailová komunikace s paní Valešovou a stále jsme řešili usazení domu na pozemek.

při pálení trnek jsme si to zpříjemnili opékáním buřtíků
Vypočítali nám i několik opěrných zdí a museli jsme zařídit hydrogeologický průzkum a měření radonu (tuším 22.000 Kč). To trvalo cca 2-3 týdny, než byly výsledky ze sond a firma nám poslala několik sešitů se závěrem. To jsme obratem posílali na G servis, aby se vyjádřili jak tedy s těmi základy a opěrkami a dostali jsme bohužel dost špatné zprávy. Jen projekt na odskákané základy by nás vyšel na nemalé peníze a cena na celý projekt by tak vyšplhala až na téměř 150.000 Kč. Cena základů by bohužel mohla narůst do infarktových výšin, jen tak odhadem by to mohlo být okolo půl milionu (a to nemluvím o těch opěrkách uf).

Nám se to moc nezdálo a proto jsme oslovili i známého projektanta, jestli by nám podle našeho vyhlídnutého projektu mohl udělat individuální, včetně základů a cifra byla téměř totožná. Tak jsme z toho byli trochu smutní, navíc nás jak G servis, tak i projektant odrazovali od stavby tak rozlehlého bungalovu na svažitém pozemku. Ráda bych také vyzdvihla komunikaci s G servis, která byla opravdu rychlá, věcná a jsme rádi, že nám jen tak nechtěli prodat projekt, který není pro nás vhodný. Palec nahoru, opravdu!

V mezičase jsme jezdili na pozemek a likvidovali trnkové křoví, které nám zabírá spodní část pozemku. Pořád tam na nás čeká hromada nespálených větví a na řadu přijde i motorová pila. No nebyli jsme tam asi měsíc, takže se trochu děsíme jak moc tam vyrostla tráva. Snad nebudeme potřebovat kosu :)

Každopádně nic není tak černé, jak se zdá. Mám ještě pár novinek o novém projektu, který se nám moc líbí. Jsme teprve na začátku a proto nechci nic zakřiknout :)


Jakmile bude vše jisté, zase se ozvu a poinformuji. Tak nám držte palce, ať vše klapne, protože už jsme z toho vybírání docela dost unavení a už bychom rádi stavěli. Sbohem Orlando 4, snad si najdeš lepší pozemek :)