pondělí 26. října 2015

Kolik stojí dům?

Minulý týden jsme si konečně sjednali schůzku s projektantem. Dostali jsme tip od švagra a hlavní cíl byl zjistit, za kolik je možné postavit dům. Protože jsme si vybrali pozemek, který není právě nejlevnější, potřebovali jsme vědět, jestli na tu všechnu parádu budeme mít penízky. Část z vlastních zdrojů (z prodeje bytu) a část na hypotéku. Na webu je spousta klamavých informací, kterých jsme se upřímně docela zalekli. Nakreslila jsem nám domeček a půdorys, který by mohl být odrazovým můstkem k tomu našemu vysněnému.Nejjednodušší vzorec, kolik nás bude dům stát je metr čtvereční x 15 000 Kč. Výsledná cena by měla být již hotového domu k nastěhování. To znamená, že pokud se rozhodneme postavit dvoupodlažní dům o rozloze 200m (což je podle mého ale dost naddimenzované-no uvidíme), měl by nás vyjít na 3.000.000,-.  Jednoduše. Sto metrů za 1.500.000,-. Plánujeme ještě dvougaráž, která by mohla mít cca 50 metrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že garáž není obytný prostor, předpokládáme, že cena bude nižší než za ten obytný. Budeme doufat, že se vejdeme do 4.000.000 sakum prdum se vším (zařízení, zahrada, ploty, terénní úpravy, projekty atp...).

středa 7. října 2015

Začínáme...

Od dětství jsem vždycky žila v domě. Věděla jsem, že jednou budu chtít svůj vlastní, podle mých představ, bez ohavné studené dlažby v chodbě, bez devadesátkové obývací stěny, bez jakéhokoliv tmavého dubu, se střešními okny, spoustou světla, tak akorát zahrádkou, s kočičími dvířky, psí boudou, vyhřívanou garáží, s ložnicí v podkroví, velkou šatnou, spižírnou, s dostatkem soukromí, bez  sousedů za zdí, co v sobotu ráno zaklepávají obrazy, zrovna, když si chci přispat. Bylo by toho nejspíš ještě hromada, co bych mohla vyjmenovat, ale myslím, že tohle by tak na začátek mohlo stačit.


Svůj dům vnímám jako svůj hrad. Musí mít krásný výhled z oken a soukromí, abych mohla vyjít v županu na terasu a nemusela se rozhlížet po sousedech. Ne jen místo pro přespání, ale jako místo pro život. A tak by měl plnit funkci nejen praktickou, ale i estetickou. Proto bude i obsah tohoto blogu zčásti věnován inspiraci pro bydlení, jaké si přeji nejen já, ale i můj muž (naštěstí máme podobný vkus). Druhou část obsahu věnuji průběhu stavby od samého začátku až do konce. Začneme výběrem pozemku, přes papírování se pomalu dostaneme až k stavbě. Pokusím se tu zaznamenat veškerá úskalí, malé výhry a praktické rady při každém kroku.

Doufám, že si blog najde své čtenáře, že budu moct inspirovat, poradit, nechat si poradit a třeba i diskutovat se stejně naladěnými, přátelskými lidmi.

Lucy